किन पढ्ने मानविकी विषय ?

प्रकाशित मिति :2018-05-17 06:51:04

Related image

कक्षा १० सम्मको पढाइ पूरा गरपछि अबको रोजाइ प्लस टुको हो । प्लस टुमा विषय रोज्ने सुविधा हुन्छ । आफूलाई भविष्यमा जुन क्षेत्रमा काम गर्नुछ सोही अनुसारले विषय छनोट गर्न पाइन्छ ।

प्लस टु कुनै पनि विषयबारे आधारभूत जानकारी गराउने तह हो । यस तहमा हामीले सिकेको जानकारीलाई विश्वविद्यालयमा गएर अझ विस्तृत रुपमा अध्ययन गर्नुपर्ने हुन्छ । यस अर्थमा प्लस टुमा लिइने विषय भविष्यको जग हो भन्न सकिन्छ ।

आज हामी मानविकी विषयबारे केही जानकारी दिँदै छौ ।

प्लस टुमा विज्ञान, व्यवस्थापन, शिक्षा जस्तै मानविकी पनि संकाय हो । मानविकीलाई कला विज्ञान पनि भनिन्छ । जसलाई अग्रेजीमा आर्टस पनि भनिन्छ । यसभित्र विभिन्न विधा हुन्छन् । अन्य विषयको तुलनामा यस संकायभित्र धेरै विषयहरु रोज्ने सुविधा हुन्छन् ।

समाजमा प्रतिष्ठाको पेशा मानिने पत्रकारिता, वकिल, समाजशास्त्र, मानवशास्त्र, अर्थविद्, राजनीतिज्ञ, साहित्यलगायतका थुप्रै विषयहरु मानविकी संकाय अन्तर्गत पर्छन् । प्लस टुपछि बीए, बीएसडब्लु विषय लिई उच्च शिक्षा हासिल गर्न सकिन्छ ।

मानविकी विषय अध्ययन गरेका विद्यार्थी समाजसँग बढी नजिक हुन्छन । प्लस टुमा मानविकी संकाय अन्तर्गत विभिन्न विषयहरु छनोट गरी अध्ययन गर्न सकिन्छ । जर्नालिजम, समाजशास्त्र, अर्थशास्त्र, गणित, अंग्रेजी साहित्य, नेपाली साहित्य, जनसंख्या, इतिहास, संस्कृति लगायतका विषय विद्यार्थीले छनोट गरी अध्ययन गर्न सक्छन् ।

प्रायः मानविकी संकाय अध्ययन गर्ने विद्यार्थीहरुले समाजिकी संघसंस्था र एनजीओ र आइएनजीओमा काम गर्छन् भने केही विद्यार्थीहरु पत्रकारिता र समाजशास्त्र विषय लिई सोही क्षेत्रका भविष्य निर्माण गर्दछन् ।

प्लस टुमा मानविकी संकाय अध्ययन गर्नका लागि एसईईको परीक्षामा १.६ जीपीए ल्याउनुपर्छ । नेपाली, सामाजिक र अंग्रेजी विषयमा डी प्लस आएका विद्यार्थीहरुले मात्र मानविकी संकायमा भर्ना हुन पाउँछन् । जर्नालिजम अध्ययन गर्नका लागि भने गणित विषयमा डी प्लस आएको हुनुपर्छ ।

मानविकी अध्ययनले विद्यार्थीलाई व्यवहारिक बनाउन सहयोग गर्छ र सामाजिकी ज्ञान विद्यार्थीहरुले प्राप्त गर्न सक्छन् । प्लस टुमा मानविकी संकायमा अध्ययन गर्नका लागि कलेज अनुसार फरकफरक शुल्क निर्धारण गरिएको छ । औसतमा ३५ हजारदेखि ७५ हजार रुपैयाँसम्म खर्च लाग्छ । यसबाहेक प्रयोगात्मक परीक्षाको छुटै शुल्क लाग्छ ।

मानविकी संकायमा सिद्धान्तिक रुपमा मात्र विद्यार्थीहरुलाई अध्यापन नगरी प्रयोगात्मक शिक्षामा पनि बढी जोड दिन्छ । मानविकी संकाय अन्तर्गत पढाइ हुनु सामजशास्त्र तथा मनावशास्त्र र जर्नालिजम विषयमा प्रयोगात्मकमा जोड दिन्इछ । त्यसैले विद्यार्थीहरुले मानविकी संकाय रोज्ने गर्दछन् ।

 

 

 

    Comment Here!

Related NEWS
मुख्य खबर

अक्सफोर्ड कलेजमा उत्कृष्ट शिक्षा

गैंडाकोट–२, नवलपरासीमा रहेको अक्स्फोर्ड कलेज अफ इन्जिनियरिङ एण्ड म्यानेजमेन्ट कलेज २०५७ ( ई.सं.२०००) सालमा पोखरा

पश्चिम नेपालमा उत्कृष्ट हो राप्ती इन्जिनियरिङ कलेज

इन्जिनियरिङ कलेजको रुपमा पश्चिम नेपालमा सबैभन्दा पहिले ११ वर्ष अगाडि स्थापना भएको कलेज हो राप्ती

Read more
ताजा अपडेट
Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE