आज सहिद दिवस, सहिदगेटमा कार्यक्रम गरि मनाउँदै

प्रकाशित मिति :2018-01-30 05:23:28

काठमाडौं / १६ माघ– आज विभिन्न कार्यक्रमको आयोजना गरी सहिद दिवस मनाइदैं छ । हरेक वर्ष सहिदगेटमा रहेको सहिदहरुको सालिकमा फुल, माला अर्पण गरि मनाइने गरिएको छ ।
देशका लागि ज्यानको बलिदान दिनेहरुको सम्झनामा हरेक वर्ष माघ १६ गते शहीद दिवस मनाइदैँ आएको छ । नेपाली जनतालाई सार्वभौमसत्ता सम्पन्न नागरिक बनाउन जहानियाँ राणा शासन, निरङ्कुश पञ्चायती व्यवस्था तथा तानाशाही राजतन्त्रविरुद्घ प्रजातान्त्रिक क्रान्ति एवम् लोकतान्त्रिक जनआन्दोलनहरुमा आफ्नो ज्यान बलिदान गरेका वीर सपूतहरुको सम्झनामा शहीद दिवस मनाइदैँ आएको छ ।
यस दिन देशका विभिन्न आन्दोलनहरुमा वीरगति प्राप्त गरेका मानिसहरुलाई सम्झने दिनका रुपमा पनि लिइन्छ । वि.सं. १९९७ साल माघ १० गते निरङ्कुश राणा शासनविरुद्घमा नेपाल प्रजापरिषद् स्थापना गरी जनतालाई आफ्नो हक र अधिकारका लागि क्रान्ति गर्न प्रेरित गर्ने शुक्रराजलाई टेकुस्थित खरीको रुखमा झुन्डयार हत्या गरिएको थियो भने माघ १३ गते सिफलमा धर्मभक्तलाई झुन्ड्याइको थियो । दशरथ चन्द र गङ्गालाललाई शोभा भगवतीमा माघ १५ गते गोली हानी हत्या गरिएको थियो । तत्कालीन समयमा राणाहरुको विरोध गरेमा यसरी ज्यान लिन्थे ।
राजनैतिक परिवर्तका निम्ति वि.सं. २००७ साल सालदेखि २०६२–६३ सम्मका प्रजातान्त्रीक आन्दोलनमा थुप्रै नेपालीहरुले वीरगति प्राप्त गरेका थिए । यिनै वीरहरुको सम्झनामा दिवस मनाइन्छ । शहीद सप्ताहका रुपमा माघ १० देखि १६ गते सम्म विभिन्न कार्यक्रमहरु आयोजना गरिन्छ । यस दिन शहीदहरुको तस्बिरमा माल्यार्पण गरिन्छ । यसदिनमा देशका लागि ज्यान दिने वीरहरुलाई वर्षको एकपटक सबैले सम्झना गर्छन् ।
आजको दिन नेपाल सरकारले सार्वजनिक बिदा दिने गरेको छ ।

    Comment Here!

Related NEWS
मुख्य खबर

२०७५/०७६ मा यस्तो छ शिक्षा सम्बन्धी नीति तथा कार्यक्रम (हेर्नुहोस १७ बुँदामा)

काठमाडौं/सरकारले सबै विश्वविद्यालयलाई सेन्टर फर एक्सिलेन्सका रुपमा विकास गर्ने भएको छ । सोमबार संघीय व्यवस्थापिका

३७७ जना विद्यार्थीले पाए अभिभावक

काठमाडौं/सरकारले सञ्चालन गरेको भर्ना अभियान अन्तर्गत मुलुकभरबाट ३७७ जना विद्यार्थीले अभिभावक पाएका छन् । शिक्षा,

Read more
ताजा अपडेट
Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE