आज मातातीर्थ औंसी

प्रकाशित मिति :2018-04-16 05:40:36

‘जननी जन्मभूमिश्च स्वर्गादपि गरियसी’
‘कुपुत्रो जायते क्वचिदपि कुमाता न भवति’
उल्लेखित संस्कृत श्लोकबाट थाहा हुन्छ आमाको महिमा कति छ भन्ने कुरा । आमा शब्द हामीहरुले सबैभन्दा बढी प्रयोग गर्ने गछौं । सम्बोधनमा पवित्र, नातामा पवित्र संसारको सबैभन्दा प्यारो चिज भनेको जन्म दिने आमा हुन् ।
आमा शब्द नै सुन्दा प्यारो लाग्छ । आमा ती महान् व्यक्ति हुन् । जसले हामीलाई नौ महिना सम्म गर्भाशयमा राखी यस धर्तीमा जमाइन । दुःख, पीडा र कष्ट भूलि हामीलाई हुकाइन, बढाइन, हाम्रो हरेक कदममा सँगै हिड्ने महान व्यक्ति आमा हुन् । जसको महिमा हामीहरु समिति शब्द र पानामा वर्णन गर्न सक्दैनौं ।Image result for mother day celebration in nepal

हिन्दु शास्त्रहरुमा आमालाई पिताभन्दा उच्च स्थानमा राखिएको छ । महान् महिमा भएकी आमालाई सम्मान, आदार, माया र भक्ति भाव प्रकट गर्न हामीहरु अाजकाे दिन वैशाख कृष्णपक्षको औंसीमा आमाको मुख हेर्ने दिन अर्थात मातातीर्थ औंसी मनाउछौं । पौराणिक काल देखि नै जन्म दिने आमाको सम्मानका लागि हिन्दु परम्परामा मातातीर्थ औंसी मनाइने गरेको पाइन्छ ।
अाजकाे दिन हरेक बच्चाहरुले आफ्नी आमालाई मिठो खान दिनुका साथै लुगा तथा अन्य कुराहरु उपहार दिन्छ । आमाको मुख हेर्ने दिन छोराछोरीले आमालाई खुसी पार्नुका साथै आमाबाट शुभ आशिवार्द समेत लिने गर्छ ।
आजको दिनमा आमाप्रति सम्मान र आमालाई सम्झने गरिन्छ । आज आमाबाट टाढा भएका छोराछोरी पनि आमालाई भेट्न आउने गर्दछन् । आजको दिनमा आमा नभएकाहरुले पनि आमाको आत्माको मुक्तिको कामना गर्दै श्राद्धतर्पण गरी आमाको स्मरण गर्छन् । मातातीर्थ औंसीका दिन काठमाडौंको थानकोट नजिकै रहेको मातातीर्थमा धुमधामका साथ मेला लाग्ने गर्दछ । आमा नभएकाहरु यहाँ भएको कुण्डमा स्नान गरी मिठामिठा खानेकुराहरु चढाउने गर्दछन् । त्यस्तै काठमाडौं उपत्यकाका नेवार समुदायले भने भक्तपुरको हनुमानघाट पुगी आमाको सम्झनामा परम्परा अनुसार श्राद्ध गर्ने गर्दछन् ।Image result for mother day celebration in nepal

 

 

 

    Comment Here!

Related NEWS
मुख्य खबर

परीक्षा आवेदन फाराम सम्बन्धि सूचना

काठमाडौं/२४ मंसिर–त्रिभुवन विश्वविद्यालय विज्ञान तथा प्रविधि अध्ययन संस्थान डीनको कार्यालयले वार्षिक परीक्षा प्रणाली अन्तर्गत विज्ञान

विद्यालय तोडफोडको आरोपमा विद्यार्थी पक्राउ

काठमाडौं/२४ मंसिर– भरतपुर महानगरपालिका ८ गौरीगञ्जमा रहेको श्री माद्यमिक विद्यालयमा तोडफोड गरेको आरोपमा आइतबार बिहान

Read more
ताजा अपडेट
Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE